top of page
Koupili jste si u nás kafčo a rádi byste doma docílili co možná nejlepšího výsledku?
Pojďme se společně podívat na pár základních tipů pro přípravu espressa a filtrované kávy.
Ještě než si řekneme konkrétní body k přípravě, rádi bychom předeslali, že čerpáme z našich zkušeností z posledních pěti let provozu kaváren a teď nově i pražírny. Nemáme patent na pravdu, svět moderní kávy jako celého gastro segmentu se vyvíjí každým dnem a tak je možné, že narazíte na informace, které se budou lišit od těch našich. Tohle celé má sloužit spíše k rozpoutání debaty a vzájemnému sdílení zkušeností z přípravy a tajných tipů a triků. Ve výsledku nám jde všem o to stejné - pít co nejlepší kafčo :)
Pár základních rad k přípravě espressa
Zrnka na espresso dejte na mlýnek ideálně 3-4 týdny po pražení. Hrajte si s hrubostí mletí (pokud to váš kávovar dovoluje - ideální je samozřejmě mít mlýnek oddělený a určený pro mletí espressa). Jemnější mletí znamená delší extrakci. Kávu tím pádem více vyextrahujete, dostanete tak více chuti do výsledného šálku. Pozor ale, abyste to nepřehnali (nepřeextrahovali). Do hrnečku byste tak mohli dostat kávové oleje, které by způsobili nepříjemnou hořkou a spálenou chuť a to určitě nechcete. Na druhé straně hrubší mletí znamená naopak rychlejší extrakci. Pozor ale, aby káva nebyla podextrahovaná, výsledný nápoj by byl vodový a takový jakoby bez chuti.
Pro představu jak to děláme u nás: pečlivě hlídáme všechny ukazatele při přípravě každého espressa. Jedním z ukazatelů je poměr namleté kávy vůči výslednému nápoji. My dáváme většinou 17-18g namleté kávy do páky (záleží také na velikosti košíčku v páce), do hrnečku pak chceme dostat 36-40g nápoje. Tím dostaneme jedno double espresso nebo dvě espressa, pokud to necháme natéct do dvou hrnečků. Celé by to mělo proběhnout za 25-30 vteřin (na našem profesionálním kávovaru).
Pár základních rad k přípravě filtru
Zrnka na filtr melte dříve než zrnka na espresso, u kávy na filtr je ideální spotřeba kolem 14 dnů. Stejně jako jsme psali i výše, i tady hraje velkou roli hrubost mletí. Jedna ze základních a nejoblíbenějších příprav filtrované kávy je bezesporu V60. Pro přípravu V60 vám stačí málo - ruční mlýnek, dripper, papírový filtr (všechno mimochodem seženete u nás v pražírně), konvice ideálně s husím krkem (úzkým - abyste lépe dokázali ovlivnit proud vody). Základní recept u téměř všech alternativních metod pro přípravu filtrované kávy zní 60g kávy na 1litr vody. My jsme si základní recept pro V60 trošku upravili: 20g vody a 300ml vody. Takže jdeme na to, připravíme si papírový filtr do dripperu, prolejeme ho horkou vodou (abyste v šálku následně necítili papírovou chuť), dripper položíme na nádobu o objemu kolem 300-400ml (konvička), nameleme si 20g kávy, nasypeme do připraveného filtru. Vezmeme konvici a uděláme první nálev, takzvaný blooming (alespoň dvojnásobek namleté kávy, v našem případě tedy 40g, my dáváme většinou 50g vody), počkáme do třicáté vteřiny a poté začneme zalívat souvislým krouživým proudem. Zalevání bychom měli skončit přibližně v čase 1:10, celá extrakce by měla proběhnout za 2:30-3:00 min. Potom už jen stačí kávu promíchat a užít si svůj skvělý filtr :)
bottom of page